Skanseny
 

Park Kultury Ludowej - Skansen w Kuligowie nad Bugiem

Wielokrotnie słyszeliśmy pytanie: jaki skansen jest najbliżej Warszawy? Gdzie pojechać na wycieczkę? Co ciekawego jest w pobliżu stolicy? Odpowiedź na to pytanie pojawiła się niespodziewanie, podobnie jak informacja o tym muzeum – skansenie w Kuligowie koło Radzymina. Godzinna podróż autobusem z Dworca Wileńskiego i jesteśmy na miejscu. Malownicza mazowiecka wieś, rozlewiska Bugu, przydrożne kapliczki, lasy i pola... Tak niewiele trzeba, by z zatłoczonej Warszawy przenieść się na polską prowincję i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

Okolice skansenu w Kuligowie to region niezwykle interesujący. Jeszcze nie Kurpie Białe, które rozciągają się na drugim brzegu Bugu, jeszcze nie pogranicze mazowiecko-podlaskie, zamieszkane przez drobną szlachtę zaściankową. I na pewno jeszcze nie samo Podlasie. I oczywiście już nie miejscowość podwarszawska wchłaniana przez metropolię. Wojciech Urbanowski, założyciel skansenu w Kuligowie, na stronie internetowej muzeum, tak opisuje tę okolicę: to miejsce, „gdzie wpływy tych dwóch regionów mieszały się i przenikały, gdzie obok siebie w zgodzie mieszkali katolicy, prawosławni, ewangelicy i żydzi, gdzie na jarmark przyjeżdżał zarówno rodowity Mazowszanin, jak i śpiewnie mówiący Podlasiak. Ten pejzaż kulturowy – drewniane chaty kryte naturalnym materiałem, ręcznie wykonane narzędzia, język, jakim kiedyś mówiono, jak i pejzaż przyrodniczy – płaski, monotonny krajobraz nieszczególnie bogaty w kolory, wciąż przechowuję w swojej pamięci” (www.skansen.powiatwolominski.pl).

Od roku 2000 nieprzerwanie powstaje Park Kultury Ludowej, ciągle są dostawiane nowe obiekty. Dzięki zaangażowaniu pana Wojciecha można tu zobaczyć przydrożną kuźnię, wiejską chatę, spichlerz, stodołę, oborę, dworek drobnoszlachecki oraz wozownię. Można także wziąć udział w licznych imprezach, które odbywają się tu niemal co tydzień. Plenery malarskie, imprezy kulinarne, koncerty, warsztaty rękodzielnicze. Ciągle coś się dzieje. A gdy nie dzieje się nic, to pojawiają się niespodziewani goście, jak choćby armia bolszewicka na koniach. Tak, tak... chłopcy wyglądają jak z planu filmowego „Bitwy warszawskiej 1920”. To członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Arciechowa, którzy odwiedzają pana Wojciecha.

Wojciech Urmanowski to nie tylko inicjator powstania tego muzeum, ale także jego opiekun i spiritus movens. Bez niego Kuligów nie byłby taki sam. Jako amator etnografii postanowił zająć się dokumentacją i promocją kultury nadburzańskiego pogranicza mazowiecko-podlaskiego. „Głównym założeniem skansenu – mówi pan Wojciech - jest możność pokazania zagrody szlacheckiej, warunków mieszkalnych z tamtego okresu, wyposażenia, a także zapoznania się z tamtejszymi zawodami. Pragniemy przedstawić też tematy związane z pojazdami konnymi wraz z całą otoczką, czyli pracą powroźnika, kołodzieja, kowala, rymarza. Zamierzamy zobrazować scenki z życia tamtejszych ludzi, ich codzienne zajęcia” (www.skansen.powiatwolominski.pl).

Skansenowej kolekcji początek dało kowadło, które pan Wojciech zabrał z rodzinnego domu. Dźwięk tego kowadło towarzyszył mu od najmłodszych lat. Jego dziadek i ojciec byli kowalami, a on, by kontynuować rodzinną tradycję, organizuje plenery kowalskie. Zrekonstruował także warsztat rymarski, stolarski, gręplarnię i magiel, który służył mieszkańcom Wołomina.

W muzeum są zgromadzone obiekty zarówno z najbliższych okolic Kuligowa (czyli z Radzymina, Wołomina i Wyszkowa), jak i ze znacznie bardziej oddalonych miejscowości podlaskich. To właśnie stamtąd pochodzą najstarsze w muzeum eksponaty. Mimo że zbiory muzealne z każdym rokiem się powiększają, pan Wojciech zna historię każdego przedmiotu. I choć z pasją i oddaniem zajmuje się zbieranymi muzealiami, to ludzie coraz mniej chętnie mu je przekazują. Nie chcą się pozbywać nie tylko rodzinnych pamiątek, ale też zalegających na strychach „staroci”. Poznali ich wartość i wszystko chcą sprzedać. Ale są też dni, gdy skansen odwiedzają niezwykli darczyńcy – jakiś czas temu wnuczka lwowskiego stolarza podarowała wyposażenie warsztatu stolarskiego.

Informacje praktyczne

1. Adres fizyczny, adres mailowy


  • Dane kontaktowe

    +48 29 758 01 82
    +48 604 455 524

2. Dostępność

  • Godziny otwarcia

    od 1 maja do 30 września w godzinach 11.00 – 18.00
    Od 1 października do 30 kwietnia zwiedzanie po uprzednim telefonicznym umówieniu.

  • Ceny biletów

    brak danych

3. Oferta kulturalno-rozrywkowa

  • Lekcje muzealne

    Warsztaty artystyczne dla dzieci (malowanie na drewnie, na wyrobach glinianych na szkle, modelowanie w glinie, wycinanki)

  • Zwierzęta

    brak danych

  • Pamiątki

    Na terenie skansenu można kupić drewniane zabawki i wyroby z gliny.

  • Sesje zdjęciowe

    Muzeum jest otwarte na współpracę. W razie pytań należy kontaktować się telefonicznie: +48 604 455 524

  • Posiłek regionalny

    brak danych

  • Atrakcje dla dzieci

    brak danych

  • Atrakcje w okolicy

    brak danych

4. Imprezy

  • Folklor nadbużański (występy zespołów ludowych)
  • Plenery malarskie
  • Nadbużańskie pokazy kowalstwa

5. Dojazd

  • Własnym samochodem

    Z Warszawy do Radzymina, stamtąd kierować się na wyjazd na Dąbrówkę i skręcić w lewo na Kuligów (przez Zawady, Guzowatkę, Ostrówek i Jóżefów). Można ominąć Radzymin i na obwodnicy zjechać pierwszym zjazdem za miastem.

  • Pociągiem

    Dojazd pociągiem bezpośrednio do Radzymina nie jest możliwy. Najbliższe stacje (Tłuszcz, Wołomin, Legionowo) są oddalone o ok.30 km

  • PKSem

    Autobusy do Kuligowa odjeżdżają co ok.90 min. z przystanku przy dworcu Wileńskim (przystanek autobusowy w stronę Białegostoku; pod CH Wileńska).
    Odjazdy z Warszawy: 5:30; 7:10 8:50; 10:30; 13:25; 15:00; 16:05; 17:40; 19:05; 20:45; 22:10;
    Odjazdy z Kuligowa: 5.05; 6.00; 7.00 lub 7.05; 8.40; 10.10; 12.15; 15.30; 17.40; 20.20 (kurs tylko do Radzymina). Podróż trwa godzinę .

    Można również dojechać autobusem miejskim z Warszawy nr: 738 do Radzymina. Stamtąd 10 kilometrów.

  • Prywatnymi busami

    brak danych

6. Baza noclegowa

  • Agroturystyka

    Oaza. Nowak-Kurdyś A.
    Grzybowa, 05-250 Radzymin
    tel: + 48 513 770 875

  • Schronisko

    Najbliższe schroniska młodzieżowe znajdują się w Warszawie (ok.30 km) i Pułtusku (35 km)

  • Pola namiotowe

    Duża baza noclegowa znajduje się w okolicy Zalewu Zegrzyńskigo (Zegrze, Białobrzegi, Serock)

  • Hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe

    Najbliższe hotele znajdują się w Radzyminie, Warszawie

  • Sale konferencyjne

    brak danych

7. Działalność naukowo-badawcza

    Skansen w Kuligowie współpracuje z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Publikacje

    brak danych

8. Informacje dodatkowe

skanseny.net





Więcej zdjęć

 

Pomóż rozwijać etnografię w internecie.

WESPRZYJ NAS